از بلاگ تا کربلا
 
ما وبلاگ نویسان بی فرهنگ
ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز ۸ آبان ۱۳۸٧  کلمات کلیدی:

هرچند بعضی از حرفهای شیطنت آمیزم!! رو حذف کردند اما فکر کنم در کل مصاحبه خوبی شد.
خوبه این همه حرف مهم زدما، برداشته یه تیتر درب و داغون انتخاب کرده.
لینک خبر

پایگاه‌های وب 2 ابزار مناسبی را برای نوشتن خاطرات در اختیار وبلاگ‌نویسان قرار می دهد.

مدیر روابط عمومی دفتر توسعه وبلاگ دینی معتقد است، امروزه اشتیاق وبلاگ‌نویسان برای روزمره نویسی بیشتر شده، اما کمتر شاهد روزانه‌نویسی در وبلاگ‌ها هستیم، چراکه با ظهور پایگاه‌های وب 2 همچون توییتر و فرندفید ابزار مناسبی برای نوشتن خاطرات در اختیار وبلاگ نویسان قرار داده شده است.

حامد احسان‌بخش در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: اینکه چرا وبلاگ‌نویسان به سمت روزمره‌نویسی روی آورده‌اند می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که از جمله آن همین امکانات روزانه‌نویسی است که در اختیار وبلاگ‌نویس قرار گرفته است. امکاناتی همچون پایگاه‌های وب 2 و اخیرا نیز سرویس وبلاگ‌ها باکسی با عنوان یادداشت‌های روزانه در قالب قرار می‌دهند که مستقل از یادداشت‌های اصلی وبلاگ است و خود زمینه‌ساز روزانه‌نویسی می‌شود.

این وبلاگ‌نویس با اشاره به جذاب بودن اینگونه یادداشت‌ها برای مخاطب، افزود: انسان‌ها ذاتا کنجکاو هستند و برایشان جذاب است به دفتر خاطرات دیگران سرک بکشند. ضمن اینکه این روزانه‌نویسی دسته‌بندی خاصی ندارد و بنابراین هر مخاطبی می‌تواند از آن استفاده کنند و همین استقبال گسترده ازاین مطالب باعث تشویق نویسنده برای نوشتن خاطرات است.

به گفته‌ی وی، هرچند وبلاگ فارسی جایگاه نسبتا خوبی در بین دیگر زبان‌ها دارد، اما از نظر کیفی چنگی به دل نمی زند و این مساله را می‌توان از وبلاگ‌های برگزیده مسابقات و جشنواره‌های وبلاگی مشاهده کرد.

احسان‌بخش خاطرنشان کرد: چه بهتر اگر امکان این بود که از همه وبلاگ‌نویسان این سوال پرسیده می‌شد که تعریف وبلاگ از نظر آنها چیست که به نظر می‌رسد بسیاری از وبلاگ‌نویسان یا تعریفی از وبلاگ نمی‌دانند یا ذهنیتشان نسبت به این پدیده یک چیز دیگری است.

وی با اشاره به نهادینه نشدن فرهنگ پدیده وبلاگ در ایران، اظهار کرد: وبلاگ هم همچون بسیاری از پدیده‌های دیگر، قبل از اینکه فرهنگ و کارکردش به دست ما برسد خودش را در اختیارمان گذاشتند. اکنون پس از گذشت بیش از هشت سال از ورود وبلاگ، درج مطالب دیگران بدون ذکر منبع بسیار رواج دارد. هنوز نظرات زرد که حاوی جمله ی معروف " جالب بود. به وبلاگ من هم سر بزن و نظر یادت نره" رواج شدیدی دارد.

احسان‌بخش ادامه داد: هنوز وبلاگ‌نویسانی که هر مطلبی مطابق میلشان نباشد، شدیدترین نظرات توهین‌آمیز را بدون نام خود برای نویسنده وبلاگ می‌گذارند، زیاد به چشم می‌خورد. حتی همین که مدیر یک سرویس وبلاگ خود را پاسخگوی کاربرش نمی‌داند و معتقد است چون این سرویس رایگان در اختیار وبلاگ‌نویس قرار داده شده، دیگر مسوولیتی در قبال پاسخ به کاربر ندارد و بسیاری از موارد دیگر نوعی بی‌فرهنگی ما در این زمینه وبلاگ را می‌رساند.

وی تاکید کرد: کسی که قرار است وبلاگ بنویسد باید بسته به نوع وبلاگش با تلفیقی از علوم گوناگون آشنا باشد. باید با نویسندگی، روانشناسی، خبرنگاری، هنر، ارتباطات و حتی ویراستاری آشنا باشد. باید کارگاه‌های آموزشی حقیقی و مجازی برای وبلاگ‌نویسان دایر شود و برخی آموزش‌های کلیدی در طی چند جلسه به آنها داده شود تا کیفیت وبلاگ‌نویسی از این حالت بیرون بیاید.

مدیر روابط عمومی دفتر توسعه وبلاگ دینی با اشاره به مشکل به‌روز نشدن و عدم انتشار مستمر مطالب در وبلاگ‌ها گفت: شاید مهمترین دلیل این مساله علاقه شدید ما به نوشتن است. اگر ما به جای این همه عطش برای نوشتن مطالبی که بعضا حرف‌های بدون محتواست، می‌خواندیم، می‌شنیدیم و فکر می‌کردیم، الان شاهد تعطیلی وبلاگ‌ها نبودیم.

وی تصریح کرد: وبلاگ باید بتواند تولید محتوا داشته باشد. البته این عدم مطالعه و تفکر مخصوص قشر وبلاگ‌نویس نیست و گریبانگیر همه جوانان است. سرانه فروش و مطالعه در کشور پایین است. موارد دیگر سرعت پایین اینترنت در ایران، دید نامناسب خانواده‌ها نسبت به اینترنت و جذابیت‌های دیگر اینترنت نسبت به وبلاگ است که موجب می‌شود بعد از مدتی وبلاگ‌نویس به آن سمت کشیده شود و وبلاگ برایش تکراری شود. عدم بازدید و استقبال از وبلاگ‌ها هم موجب بی‌رغبتی نویسنده و عدم انتشار مستمر مطالب می‌شود.

احسان‌بخش یادآور شد: تحقیقاتی که در زمینه اهداف وبلاگ‌نویسی صورت گرفته، چهار انگیزه اصلی را مطرح می‌کند. انگیزه بیان خویشتن، انگیزه نقد و پیگیری مسائل اجتماعی و سیاسی، انگیزه تفریح و سرگرمی و انگیزه حرفه‌ای و شغلی.

وی گفت: انگیزه‌های نقد و پیگیری مسائل سیاسی اجتماعی معمولا با شروع بحث انتخابات و دیگر مسائل سیاسی اجتماعی افزایش پیدا می‌کند که هم‌اکنون شاهد آن هستیم. در مورد وبلاگ‌نویسانی که با انگیزه تفریح و سرگرمی وارد این فضا می‌شوند باید گفت این هدف کمرنگ‌تر شده است. زیرا باتوجه به سیل عظیم جذابیت‌هایی که در اینترنت موجود است کمتر کسی پیدا می‌شود که وبلاگ برایش جنبه تفریح و سرگرمی داشته باشد. انگیزه حرفه‌ای و شغلی هم ارتقا پیدا کرد.

به گفته‌ی وی این روزها وبلاگ و وبلاگ‌نویسی تا حد زیادی توانسته است جای خود را در بین مسوولان و قشرهای مختلف مردم باز کند.

احسان‌بخش همچنین گفت: در زمینه بیان خویشتن نیز به نظر می‌رسد این انگیزه تا حدی رو به افول داشته است، چراکه وبلاگ‌نویسی می‌تواند به این مهم دست پیدا کند که اصول و قواعد وبلاگ‌نویسی را بداند و متاسفانه ما نه فرهنگ وبلاگ‌نویسی را به صورت کامل داریم و نه هنر و علم آن را.